LV EN
Vai tu esi kādreiz uzvilcis tautastērpu? Kādas tautas? Pastāsti par to mums! Uzzini kaut ko vairāk, un tad raksti mums par to, ko liek galvā meitenes vai velk kājās puiši. Par to, kas ir veste un kas ir ņieburs. Kad un kur sien prievītes... Es – Stāstu nieks - jau tagad esmu priecīgs par to, cik daudz jauna uzzināšu! Lasīt tālāk
 
 
Lietuviešu tautas tērpi

Lietuviešu tautastērps

           Lietuviešu tautas tērpi  clip_image002.jpg  Lietuviešu tautas tērpi

 

Lietuviešiem ir daudz dažādu tautastērpu, jo tajos atspoguļojas gan Lietuvas saimnieciskā realitāte, gan valkātāja dzīves vietas īpatnības, sociālais stāvoklis, raksturs, gaume un rokdarbu prasme.

Tautastērps sastāv no dažādām detaļām, kuras dažādos Lietuvas etnogrāfiskajos reģionos (Suvalkijā, Augštaitijā ,Dzūkijā, Žemaitijā, Klaipēdas un Viļņas pilsētā) atšķiras. Ļoti liela ir sieviešu tērpu daudzveidība, tajos pamanīsiet vienkrāsainus vai rakstainus brunčus, priekšautus, garu, rakstainu jostu, blūzi, kas parasti bija bagātīgi izšūta, īsāku vai garāku vesti, seģeni vai villaini un galvassegu – vainadziņu jaunām meitām, lakatu vai cepurīti – precētām sievām. Kājās vilka pastalas vai kurpes. Izmantoja arī dažādas rotaslietas.

Apģērba detaļas tika dažādi apstrādātas – izšūtas ar dažādiem dūrieniem un vīlēm, rotātas ar pērlītēm vai krāsainām aukliņām.

Zemnieku apģērbs tika šūts no mājās austiem un krāsotiem audumiem. Nabadzīgie zemnieki biežāk valkāja linu, bet retāk - vilnas apģērbu. Protams, atšķīrās ikdienas un svētku tērps.

        

 

Lietuviešu tautas tērpi Lietuviešu tautas tērpi